طبقه‌بندی سیر مطالعاتی

راهنمای سیر مطالعاتی طلاب سطح۱

سیر مطالعاتی؛ مطالعه هدفمند

چرا سیر مطالعاتی؟

نیاز آینده شما چیست؟ چه کتاب‌هایی لازم هست که الآن خوانده شود و چه کتاب‌هایی در آینده؟

کدام کتاب‌ها با یکدیگر هم‌پوشانی دارند و کدامیک کامل‌تر است؟

کتاب‌های کدام نویسنده بهتر است و متقن‌تر؟

برای پاسخ به این سؤالات دو راه وجود دارد:

  • تجربه‌اندوزی: یعنی شما پیش یک کتاب‌شناس و خبره در شناخت کتاب‌ها و نیازها مراجعه کرده و او نسخه مفیدترین کتاب را برایتان می‌پیچد؛
  • تجربه‌آموزی: یعنی شما یک مسیر را خودتان انتخاب کرده، آزمون و خطا انجام دهید و نتیجه‌اش را در آینده به‌دست آورید که خوب بود یا بد.

کدامیک بهتر است؟ تجربه‌اندوزی یا تجربه‌آموزی؟!

بدون شکّ انسان برای پویانمایی استعدادهایش نیازمند به تجربه‌آموزی و تجربه‌گرایی است؛ اما اوایل طلبگی زمان مناسب برای این کار نیست. ما در چند سال اول طلبگی نه قدرت تمییز کتاب خوب از خوب‌تر را داریم و نه توان تشخیص نیازهای واقعی آینده خود را.

پس راه برتر این است که در این زمینه از تجربه صاحب‌نظران و آگاهان بر قلم و اعتبار کتب، بهره ببریم؛ زیرا چه‌بسا کتاب مفیدی را الآن مطالعه کنید و فی‌الجمله برایتان مفید هم باشد؛ اما محتوای آن، تا ده سال دیگر به‌کارتان نیاید و اگر همین کتاب را ده سال دیرتر بخوانید، جدا از اینکه مطالعه آن وقت کمتری از شما می‌گیرد، محتوای آن نیز چندبرابر مفیدتر خواهد بود.

این، یکی از فواید سیر مطالعاتی بود.

یک سؤال دیگر:

از سال گذشته تاکنون غیر از کتاب‌های درسی و آزمونی چه کتاب‌هایی را خوانده‌اید؟ چند صفحه مطالعه کرده‌اید؟

پاسخ بسیاری از ما به این پرسش، «کم» یا «خیلی کم» خواهد بود. چرا؟

زیرا حجم کتاب‌های موجود آنقدر زیاد است که انسان متحیّر می‌ماند که از کجا شروع کند! گاهی شروع؛ اما گرفتار لقمه بزرگ‌تر از دهان می‌شویم و در گلویمان گیر کرده و لاجرم از ادامه مسیر پشیمان شده و سفره کتاب‌خوانی را جمع می‌کنیم.

سیر مطالعاتی به ما یاد می‌دهد که از کجا شروع کن، به چه موضوعاتی بپرداز، چه کتاب‌هایی را با چه ترتیبی بخوان تا بهترین نتیجه عائدت شود.

خودم می‌خوانم، چرا کاردکس؟

  • التزام به مطالعه: گرچه شرکت در سیر مطالعاتی آزاد هست؛ اما کسانی که عضو می‌شوند، باید بسته‌های مطالعاتی (که بین دو تا سه ساعت زمان نیاز دارد) را تا حداکثر یک هفته مطالعه کنند. پس کمترین فایده تنظیم کاردکس سیر مطالعاتی این هست که یک نحوه التزام برای ما می‌آورد تا بسته‌ای را که تحویل گرفته‌ایم، هرچه زودتر بخوانیم و تحویل بدهیم؛
  • بهره‌مندی از اطلاع‌رسانی‌های بعدی: وقتی برای تکمیل مباحث پیشین بسته‌های جدیدی در زمینه تاریخ، حدیث، مهدویت و… آماده می‌شود، به کسانی که بسته‌های پیشین را به پایان رسانده‌اند، اطلاع‌رسانی می‌کنیم تا در صورت تمایل، معلومات خود را در زمینه مورد علاقه خود افزایش دهند؛
  • تشخّص‌یافتن گرایش فکری و علمی: گزارشات این سیر مطالعاتی طبیعتاً در پرونده شرکت‌کنندگان ثبت شده و زمینه‌ساز ارائه آمار و جذب ایشان در مؤسسات تحقیقی پژوهشی یا تبلیغی خواهد بود.

از کجا شروع کنم؟

نظر به اینکه کتاب‌های سیر مطالعاتی، در اتاق پژوهش(مدرس۵) قرار دارند، طلابی که علاقه‌مند به مطالعه هدفمند در زمینه‌های طبقه‌بندی‌شده هستند، برای مطالعه این کتاب‌ها می‌بایست کاردکس سیر مطالعاتی تنظیم کرده باشند.

برای این جهت، به آقای محمدآبادی مراجعه کرده، کاردکس سیر مطالعاتی خود را تنظیم و به‌ترتیب بسته‌های مطالعاتی را در اوقات فراغت مطالعه می‌کنید.

طبقه‌بندی کتاب‌ها

باتوجه به اینکه هرازچندگاهی لیست کتاب‌ها به‌روزرسانی می‌شود، برای دسترسی به آخرین آپدیت طبقه‌بندی کتاب‌ها، به لینک زیر مراجعه بفرمایید.

طبقه‌بندی سیر مطالعاتی