مراسم تعمم طلاب در مجلس عید غدیر ۱۴۳۷ق

نماز جماعت مدرسه اهل البیت توسط حجت الاسلام بختیاری

ظهر امروز، یکم مهرماه ۱۳۹۵ش مطابق با بیستم ذی‌الحجه ۱۴۳۷ق پس از اقامه نماز توسط حضرت حجه‌الاسلام و المسلمین حاج آقای بختیاری، به‌مناسبت ایام پربرکت عید سعید غدیر و هم‌زمان با خجسته سالروز ولادت حضرت موسی‌بن‌جعفر الکاظم(علیه‌السلام) مجلس جشنی در مدرسه برگزار شد.

طلیعه مجلس با نور تلاوت آیاتی چند از قرآن کریم و سرودی زیبا با اجرای گروه تواشیح آغاز گردید.

سپس بیانات دانشمند بزرگوار، حضرت آیت‌الله سیدان(دامت‌برکاته) بر نورانیت مجلس افزود. معظم‌له سخنان خود را به دو بخش «اهمیت جریان غدیر» و «ارزش مقام علم» اختصاص دادند:

ایشان در تبیین مسئله اول فرمودند:

جمع و جامعه‌ای که سرپرستی آن را شخصی متکامل در ابعادِ «علم و عدل» به عهده گرفته باشد، قطعاً جامعه موفقی خواهد بود و هرچه علم و عدالت در پیشوای جامعه تبلور بیشتری داشته باشد، پله‌های ترقی و تکامل در آن اجتماع سریع‌تر پیموده خواهد شد.

جریان غدیر، یک تجمع برای تعیین یک چنین سرپرستی بود، سرپرستی که در زمینه علمش پیامبر اکرم او را جامع تمامی علم خود می‌خواند و در بُعد عدالتش، زبانزد دوست و دشمن است.

و چه زیبا فرمودند: «هُمْ عَیْشُ الْعِلْمِ وَ مَوْتُ الْجَهْلِ هُمُ الَّذِینَ یُخْبِرُکُمْ حُکْمُهُمْ عَنْ عِلْمِهِمْ وَ صَمْتُهُمْ عَنْ مَنْطِقِهِمْ».

سرپرستیِ همچنین اسوه‌ای جامعه را در مسیر حق راهبری می‌کند، گرچه متأسفانه حق را از مدار خود خارج کردند و با غصب آن، نه تنها به انسانیت، که به تمام ذرات جهان هستی ظلم کردند!

حضرت استاد توضیح مسئله دوم را با ذکر این جریان آغاز فرمودند:

حضرت هادی(علیه‌السلام) در مجلسی تشریف داشتند، جوانی وارد مجلس شد، حضرت وی را احترام ویژه‌ای کردند، به‌گونه‌ای که بر برخی بزرگان و ریش‌سفیدان مجلس گران آمد که چطور شد حضرت این‌قدر از تجلیل و بزرگداشت را برای ما به‌جا نیاورد؟ اما همگی لب گزیدند و چیزی نگفتند، تا اینکه پیرمردی از خویشان حضرت لب گشود و ناراحتی‌اش را ابراز کرد!

حضرت فرمودند: دوست داری بر اساس قرآن عمل کنم یا سلیقه و نظر شخصی خودم؟

پیرمرد عرضه داشت: البته بر اساس قرآن.

حضرت فرمود: قرآن بین مؤمنینی که مجهز به علم هستند و غیر ایشان فرق گذاشته و فرموده: «یَرْفَعِ اللَّهُ الَّذینَ آمَنُوا مِنْکُمْ وَ الَّذینَ أُوتُوا الْعِلْمَ دَرَجاتٍ»، علت تبعیض من این است که این جوان در هر مجمعی که بحث ولایت ما اهل‌بیت مطرح شود، قدرت دارد که از حق ما دفاع کند و مسئله ولایت را تثبیت نماید و این امتیاز باعث این احترام من شد.

عمامه گذاری طلاب مدرسه اهل البیت توسط آیت الله سیدان

و در خاتمه دعا فرمودند که: امیدوارم این افتخار نصیبمان بشود که سنگردار خوبی برای مکتب اهل‌بیت باشیم، مخصوصاً در این زمانی که شبهات، بی‌حدّومرز و به‌طوری فراگیر و گسترده شده که با فاصله زمانی بسیار اندک، از مبدأ تولیدِ شبهه، به‌دست انبوه جوانان جامعه می‌رسد.

از خداوند می‌خواهیم که توفیق دفاع از این‌چنین شخصیت‌هایی را به همه ما عنایت بفرماید.


عمامه گذاری طلاب مدرسه علمیه اهل البیت مشهد مقدسپس از اتمام بیانات، مراسم تعمّم ده نفر از طلاب محترم مدرسه به‌دست با برکت آیت‌الله سیدان برگزار شد و ایشان ضمن عمامه‌گذاری، از خداوند متعال توفیق علم و عمل صالح و انجام وظایف نسبت به ساحت مقدس حضرت ولی عصر(عجل‌الله‌فرجه) را برای جمع حاضر خواستار شده و فرمودند ان‌شاءالله برای خود و خویشان و جامعه مشعل هدایت و راهنمای مردم به‌سمت مکتب ائمه معصومین و مشمول عنایات خاصه امام زمان(علیه‌السلام) باشید و بتوانیم مصداق فرمایش حضرت صادق(علیه‌السلام) قرار بگیریم که فرمود: «مَنْ تَعَلَّمَ الْعِلْمَ وَ عَمِلَ بِهِ وَ عَلَّمَ لِلَّهِ دُعِیَ فِی مَلَکُوتِ السَّمَاوَاتِ عَظِیماً».


مدیحه سرایی حاج حسن بهاری در عید غدیر خم

پس از پایان‌یافتن مراسم عمامه‌گذاری، نفسِ گرم مداح مخلص اهل‌بیت، جناب حاج حسن آقای بهاری، پیوندی معنوی با ساحت قدس مهدوی ایجاد کرد و سپس فضای محفل معطر به ترنّم فضایل مولی الموحدین امیرالمؤمنین(علیه‌السلام) و بانگ دلنشین «أشهد أنّ علیاً ولیّ الله» شد.

عکس از: جعفر کبوتری

پست‌های هم‌سو

پاسخ دهید